Klikni ovde za pomoć kod unosa

PROFAKTURE

Izradu profaktura možeš raditi preko opcije NOVI POSLOVI / PRODAJA (VP), ili direktno iz glavnog menija komandom "P", ako ti je uključena opcija koja operateru omogućava rad sa profakturama. Rad na izradi profaktura je isti kao i izrada faktura. Profakture se ne knjiže, iako se za njihovo pamćenje koristi komanda "K"-Knjiženje, kao i kod faktura, već se samo pamte i eventualno rezervišu profakturisanu robu u zavisnosti od opcije za firmu, što je objašnjeno dalje u tekstu. Po postojećoj profakturi kasnije možeš napraviti fakturu tako što ćeš se samo pozvati na broj te profakture - bez potrebe da ponovo unosiš artikle i cene.
Ako želiš da imaš mogućnost rezervisanja robe kod profakturisanja potrebno je uključiti opciju za firmu “Prilikom profakturisanja roba se rezerviše” (Servis / Opcije / Firma). Uključivanjem ove opcije dobija se automatsko rezervisanje robe kod izrade svake profakture. Na stanju će postojati količine koje si rezervisao i biće posebno obeležene. Nakon isteka važenja profakture, ako redovno koristiš komandu za automatsko odrezervisanje artikala kojima je prošao rok ("Z" iz glavnog menija), artikli više neće biti rezervisani. Ako se za neku profakturu ne želi izvršiti rezervisanje potrebno je u izradi profakture pritisnuti komandu "Ctrl+R" (ponovnim pritiskom "Ctrl+R" uključuje se rezervisanje). Da li će profaktura, knjiženjem, rezervisati robu ili ne, vidi se u gornjem desnom uglu ekrana gde će pisati “Rezervacije” ako je ta mogućnost aktivna. Komanda "Ctrl+R" se može koristiti u bilo kom trenutku u toku kreiranja profakture. Ako je potrebno isključiti automatsko rezervisanje (ali ostaviti mogućnost za povremeno rezervisanje) treba uključiti opciju “Isključivanje automatskog rezervisanja robe kod profakturisanja”, posle čega ni jedna profaktura neće automatski rezervisati robu, do pritiska na Ctrl+R.
Iz nove profakture, komandom "L" možeš učitati artikle iz neke od prethodnih robnih profaktura, što je korisno kada treba uneti veliki broj stavki, a već postoji profaktura sa istim ili sličnim artiklima. Potvrdnim odgovorom na pitanje "Hoćeš da učitaš stavke iz neke već urađene profakture?" prelaziš na unos broja profakture iz koje učitavaš stavke. Ukoliko na lageru nemaš sve stavke iz odabrane profakture dobićeš poruku o tome i biće učitane samo stavke koje su trenutno na stanju i nisu rezervisane na staroj profakturi, a ostale možeš uneti ručno. Ako si odabrao profakturu sa artiklima kojih nema na stanju ili ih ima ali je kompletna količina rezervisana, dobićeš poruku "Po traženoj profakturi nema pozicija sa stanjem". Nakon učitavanja, po potrebi možeš uneti dodatne artikle ili obrisati artikle koji nisu potrebni, odštampati profakturu komandom "P", a zatim je snimiti komandom "K".
Zapamćene profakture je moguće menjati i to tako što neku postojeću profakturu možeš učitati kad otpočneš unos nove profakture, pre nego što uneseš novu stavku, komandom "S". Učitanu profakturu možeš menjati kako je potrebno i zatim je snimiti pod istim brojem i datumom i to opet tasterom "S". Ako koristiš rezervaciju artikala po profakturama bitno je da znaš da artikli nisu rezervisani u toku menjanja, od učitavanja do snimanja učitane profakture. Ovu opciju je moguće iskoristiti za 'odrezervisanje' robe po toj profakturi, tako što ćeš prvo sa "S" učitati neku profakturu po kojoj hoćeš da ukineš rezervacije, pa onda nećeš snimiti izmene sa ponovnim "S" već ćeš izaći sa 'brisanjem'. Ovo je moguće zbog toga što Lidder, čim učitaš već urađenu profakturu sa diska izvrši 'odrezervisanje' robe po toj profakturi i tek pri snimanju izmena ponovo rezerviše stavke.
Štampa profakture se razlikuje u odnosu na fakturu, osim po nazivu, po tome što će ispod naziva i adrese komitenta na koga je naslovljena biti odštampan i kontakt telefon, ako isti postoji unet u podacima tog komitenta. Profakture se i pored sve modernijih kompjutera i dalje šalju klasičnim faksom nakon što se odštampaju na nekom štampaču, te je zgodno na dokumentu imati broj telefona na koji se isti šalje.
Ukoliko želiš da izradiš profakturu sa alternativnim nazivom dokumenta "ponuda", koji je potpuno isti kao i profaktura, koristi komandu "3" (broj 3) i Lidder će pitati da li da taj dokument postane "PONUDA". Ako odgovoriš potvrdno, Lidder će isključiti rezervisanje artikala samo za taj dokument (to isto možeš određivati komandom "Ctrl+R" za svaku profakturu/ponudu).
Komande koje se mogu koristiti kod profakturisanja su skoro sve komande koje se koriste kod fakturisanja, a možeš ih videti ovde.